Министарство одбране Републике Србије
 
07.11.2020.

Војномедицинска академија – чврста потпора здравственом систему Србије



ВМА примила 60.000 пацијената од почетка епидемије коронавируса у Србији
 
У Центар хитне помоћи Војномедицинске академије данас је примиљен 60.000-ти пацијент од како је, од марта ове године и почетка епидемија коронавируса у нашој земљи, ВМА постала дежурна здравствена установа за лечење свих нековид пацијената чије здравствено стање захтева хитну медицинску помоћ, истакао је начелник ВМА пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић, нагласивши да се на дневном нивоу прегледа између 200 и 250 пацијената, иако је предвиђени капацитет за хитне пријеме око 120 пацијената.

- Ако се то упореди са бројкама у истом периоду од 1. марта до 1. новембра прошле године, онда је то за 50 посто више пацијената у Центру хитне помоћи. Практично, од 1. марта ми смо у непрекидној борби против Ковида-19 и дежурни 24 часа – објашњава пуковник Вукосављевић и наводи да хитно збрињавање пацијената није једини задатак те установе, која је од почетка епидемије на стационарно лечење примила 18.000 пацијената, при том водећи рачуна о свим мерама епидемиолошке заштите како особља, тако и пацијаната.
 
ВМА је у марту ове године постала дежурна здравствена установа за лечење и војних и цивилних нековид пацијената, након што су обављене консултације са експертским тимом лекара из Народне Републике Кине, а по налогу републичког Кризног штаба за сузбијање болести Ковид-19 донета одлука да та болница због система централне вентилације није адекватна за пријем и лечење пацијената оболелих од коронавируса. Одмах је направљено пријемно-тријажно одељење испред ВМА, јединствено по томе што има и хируршки и стационарно-дијагностички део, као и тријажни центар комплетно опремљен за дијагностику свих стања и диференцијалну дијагнозу између ковид и нековид пацијената.
 
Наиласком трећег таласа корона вируса, Војномедицинска академија је 30. октобра поново свакодневно, 24 часа, дежурна здравствена установа за лечење свих грађана чије здравствено стање захтева хитну медицинску помоћ.
 
Додатни фронт који ВМА мора да изнесе у борби против Ковида-19 је и ангажовање медицинског и немедицинског особље те установе у ковид болницама. Као примере пуковник Вукосављевић наводи ковид болницу Војномедицинског центра „Карабурма“ и привремену ковид болницу у београдској „Штарк арени“.

- Војна болница „Карабурма“ бори се против ковида од почетка априла, а ВМА даје 99 посто особља за функционисање те болнице и то не само медицинског, већ и логистичког и сваког другог. До сада, та болница збринула је око 1.000 ковид пацијената – истиче начелник ВМА и наглашава да је командно особље привремене ковид болнице у „Штарк арени“, такође из ВМА.
 
За војне лекаре и медицинско особље, нема паузе. Без обзира на сва оптерећења проузрокована епидемијом вируса Ковид-19, са којима се свакодневно сусрећу, запослени у ВМА настављају, као и од првог дана, да помажу свим грађанима наше земље у борби за здрав живот. Како би се у тој борби што ефикасније изборили са свим изазовима, због појачаних напора, у стални радни однос у војно здравство прошле и ове године примљено је више од 500 медицинског и немедицинског особља, а највише њих распоређено је управо у ВМА.

Да би помогли и себи и лекарима, пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић позива грађане да се придржавају свих противепидемиолошких мера и додаје да ће ВМА, како би наставила да буде чврста потпора здравственом систему наше земље, наставити са улагањима у кадрове, инфраструктуру и опремљеност савременим средствима за лечење пацијената.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА
videoВИДЕО ГАЛЕРИЈА
06.11.2020
mp4 (188,27 MB)
Изјава пуковника др Мирослава Вукосављевића
06.11.2020
mp4 (101,31 MB)
Војномедицинска академија