Министарство одбране Републике Србије
 
14.04.2020.

Свима на Београдском сајму циљ је излечење оболелих од коронавируса




Пријем првих пацијената лакше оболелих од вируса Covid-19 у привременој болницу на Београдском сајму почео је 30. марта. Од тада до данас у привремену болницу примљена су 403 пацијента, а припадници Војске Србије након оспособљавања болнице наставили су своја ангажовања на обезбеђењу болнице и контроли уласка, као и свакодневној дезинфекцији путева и осталих површина око Хале 1 Београдског сајма, подсећа заменик команданта привремене болнице на Београдском сајму потпуковник Млађан Гарић.

-  О медицинској нези пацијената на Сајму брину лекари из војног здравства и лекари из Министарства здравља, а за њихов рад задужен је главни медицински координатор привремене болнице на Београдском сајму потпуковник др Вељко Милић из Војномедицинске академије. Исхрана болесника на Сајму организована је у сарадњи са Студентским центром који припрема храну, док унутрашњу дезинфекцију Хале 1 врши Завод за биоциде. Чишћење хале и санитарних просторија обавља приватна фирма - објашњава потпуковник Гарић и додаје да је свима који су ангажовани на Сајму циљ да обезбеде што квалитетније услове за здравствену негу пацијената, до њиховог коначног излечења од вируса Covid-19.

Према речима Ирене Дејановић, санитарно-еколошког инжењера и супервизора у фирми „ Coopservice BMK “ из Старе Пазове, која је задужена за послове одржавања привремене болнице на Сајму, целокупан физичко-хемијски процес чишћења, као и дезинфекција натријум-хипохлоритом обављају се три пута дневно, углавном након оброка.

- Чистимо комплетно све површине доступне пацијентима, од купатила, подова, сале за ручавање, туш кабина, покретних тоалета. Чишћење се обавља три пута дневно, углавном након оброка, а имамо дневну и ноћну смену. Ту је и машинска екипа која ради машинско прање подова.

Дејановићева истиче да су сви радници ангажовани на одржавању и дезинфекцији привремене болнице обучени за употребу хемијских средстава са којима рукују и личне заштитне опреме коју добијају од Војске Србије, као и да по изласку из хале неизоставно пролазе пут деконтаминације у складу са прописима медицинских стручњака.

Иако фирма „ Coopservice BMK “ током ванредног стања одржава и друге здравствене установе као што су Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње“, Институт за онкологију и радиологију Србије, Универзитетску дечију клинику у Тиршовој, Гинеколошко-акушерску клинику „Народни фронт“, према речима Дејановићеве, привремена болница на Београдском сајму представљала је прави изазов, али уз свакодневну подршку и разумевање припадника Војске Србије запослени те фирме успешно су се уходали у посао и врло су задовљни сарадњом са Војском.

За све који се лече на Београдском сајму обезбеђени су свакодневна медицинска нега – 24 часа дневно, храна и смештај, а бројни донатори потрудили су се да боравак у привременој болници на Београдском сајму пацијентима и запосленима буде што бољи и лакши па су тако, осим донација у прехрамбеним и хигијенским производима, у привремену болницу допремљени телевизори, књиге и часописи, којима би се особе на лечењу разонодиле.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА
videoВИДЕО ГАЛЕРИЈА
14.04.2020
mp4 (91,76 MB)
Изјава потпуковника Млађана Гарића
14.04.2020
mp4 (126,52 MB)
Изјава Ирене Дејановић
14.04.2020
mp4 (48,15 MB)
Привремена болница на Београдском сајму