Ангажовање Војске Србије током ванредног стања
На основу одлуке о увођењу ванредног стања на целој територији Србије које је прогласио председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић, министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић донели су одлуке и издали наређења из својих надлежности о ангажовању припадника Војске Србије на пружању подршке цивилним властима у спречавању ширења вирусне инфекције Covid-19 – истакао је портпарол Министарства одбране и Војске Србије мајор Милан Гујаница.
- Припадници Војске Србије ангажовани су на обезбеђењу и контроли јавних објеката, затим обезбеђењу главних болница, на граничним прелазима у циљу пружања помоћи надлежним државним органима на контроли преласка границе и на обезбеђењу прихватних и центара за азил - рекао је мајор Гујаница.
Он је нагласио да је Војска Србије уредила привремену болницу за смештај лица са лакшом клиничком сликом обољења од Covid-19 на Београдском сајму где је обезбеђено 3.000 кревета.
- Уређене су привремене болнице и на Новосадском сајму и у нишкој хали Чаир, а Војномедицински центар на Карабурми претворен је такође у привремену болницу са 100 лежаја, са потпуним снебдевањем кисеоником - нагласио је портпарол Министарства одбране и Војске Србије и додао да је Војна болница у Новом Саду спремна за пријем и лечење 100 теже оболелих пацијената, а помоћ у лечењу пружиће и пензионисани лекари ове установе који су се одазвали позиву своје војске.
- Припадници Војске Србије већ раде на уређењу привремених болница у спортској хали „Ранко Жеравица“ на Новом Београду и у хали „Александар Николић“, а биће ангажовани и на уређењу простора за привремену болницу у београдској Арени, рекао је мајор Гујаница.
Према његовим речима, Војска Србије обезбеђује смештај и исхрану и спољње обезбеђење у објектима за здравствени надзор за наше грађане који долазе из иностранства у Моровићу, Суботици и Летенци код Новог Сада, а за још 11 објеката за здравствени надзор даје само обезбеђење.
- Припадници Војске Србије обезбеђују и 17 прихватних и центара за азил и 149 социјалних установа за одрасла и стара лица. Војска Србије тренутно обезбеђује и 18 граничних прелаза и 40 здравствених центара у 20 градова у Србији - поручио је мајор Гујаница.
03.04.2020
mp4 (171,84 MB)