Министарство одбране Републике Србије
 
13.11.2018.

Свечанa академијa поводом 70 година ВФЦ „Застава филм“




Војнофилмски центар „Застава филм“ обележио је вечерас јубилеј 70 година постојања свечаном академијом у Дому Војске Србије у Београду.
 
Богатом програму у част значајног јубилеја „Застава филма“ и 14. новембра - Дана те војне филмске установе, својеврсног сведока и хроничара наше историје, присуствовали су представници Министарства одбране и Војске Србије, културних и јавних институција, као и пријатељи „Заставе“.
 
Поводом јубилеја, за изузетне заслуге у области културе, од значаја за систем одбране и Војску Србије, допринос угледу Републике Србије у земљи и иностранству, председник Републике Србије Александар Вучић одликовао је ВФЦ „Застава филм“ Сретењским орденом трећег степена.
 


Истим поводом, министар одбране Александар Вулин доделио је тој војно-филмској кући Војну спомен медаљу за изузетан допринос систему одбране.
 
Директор Војнофилмског центара „Застава филм“ потпуковник Горан Иконић истичући значај јубилеја, указао је да, када се на то дода богато стваралаштво, обиље признања и огромно искуство, онда је слављеник заиста срећан и „имао се рашта и родити“.
 
- Нама садашњој генерацији запослених је припала част да прославимо велики јубилеј наше куће, која са својом Војском живи већ седам деценија. Захвални смо и поносни на све предходне генерације заставиних радника, на сјајне филмске раднике који су оставили дубок траг, на жалост недовољно апострофиран, у историји послератне југословенске кинематографије – нагласио је потпуковник Иконић.
 
Он је, такође, подсетио да нема много оваквих установа у нашем окружењу и шире, као и то да су оне привилегија само развијених армија, а међу њима и наше војске.
 


- Захвални смо нашим војсковођама и војним руководиоцима од војвода Мишића и Бојовића, до садашњег врха система одбране, који су знали шта значи оваква кућа у војсци и каква је снага филма – тог моћног оружја. Захваљујући њима и њиховој визији, војна кинематографија у Србији је настала скоро са појавом прве филмске камере у свету, а "Застава филм" живи све ове године, на добробит наше Војске, нашег друштва и српске кинематографије у целости – оценио је потпуковник Иконић.
 
Према његовим речима, „Застава филм“, установа у саставу Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, седам деценија прати војнички живот, бележи друштвене догађаје, негује војничке традиције и активно учествује у културном и јавном животу на овим просторима.
 
- Зато с правом можемо рећи да смо највернији хроничари и историчари једног времена из визуре живота Војске, прожетог мноштвом догађаја и сведоци постојања и нестајања неколико војски и држава. „Застава филм“ је данас једна мала, модерна продукција техничко-технолошки и стручно опремљена да реализује многобројне сложене задатке у оквиру система одбране и да пун допринос културном животу српског друштва. Ношени искуством наших предходника и вођени сопственим знањем  спремни смо да "Заставу" пратимо у још дубљу старост и још веће победе – истакао је потпуковник Иконић додајући да ће „Застава“ и у будуће бити верни пратилац система одбране и камером бележити војнички живот, ослушкивати потребе новог времена и увек бити у корак са њим.
 
О томе шта је обележило седам деценија постојања те војно-филмске куће, гостима на вечерашњој свечаности дочарао је документарни филм „Нишан и камера“, који је покретним сликама испричао причу о овој посебној установи, истичући њен историјски значај и домете. Филм, такође, сведочи и о више од 1.000 наставних, 200 документарних, као и о осталим видовима филмског стваралаштва којима се током седам деценија више од 500 запослених у „Застава филму“ представило гледалачкој публици.
 
На вечерашњој свечаности, за вишедеценијску сарадњу и допринос развоју војне кинематографије, „Застава филм“ доделила је Повеље Радио-телевизији Србије, Југословенској кинотеци и Филмским новостима.
 
У наставку свечаности, у холу Дома Војске, поводом јубилеја, за све госте приређена је и поставка „Ратни фото-репортер Риста Марјановић“ посвећена Великом рату, чији су аутори Милојко Гордић и Снежана Неговановић.
 
Такође, премијерно је представљена и нумера „Мируј срце“, из продукције најновијег филма ВФЦ „Застава филм“ „Радо Србин иде у војнике“ редитеља Драгана Елчића.
 
Вечерашњу свечаност обележили су наступи Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“, Мешовитог хора Министарства одбране, као и уметнички и драмски програм.
 
Историја „Застава филма“ почиње у лето 1948. године, када је формирано Одељење за производњу филмова Југословенске армије у Београду. Прва остварења су Филмски прегледи из Југословенске армије - хронике и коментари армијског и друштвеног живота. Данашњи назив, Војнофилмски центар „Застава филм“ добија 1962. године.
 
Први наставни, едукативни филм, „Обука у бацању ручних бомби“, режира Чочи Микијели (1948), а ова врста филма постаје „Заставина“ основна, али не и једина делатност. Отворена према јавности, „Застава“ привлачи велики број филмских стваралаца, од којих ће неки постати значајна имена југословенског филма.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА
videoВИДЕО ГАЛЕРИЈА
13.11.2018
mp4 (227,67 MB)
Обраћање потпуковника Иконића
13.11.2018
mp4 (209,04 MB)
Свечанa академија