Интервју министра одбране Александра Вулина за магазин „Одбрана“
ЗА ЈАКУ И ЗАДОВОЉНУ ВОЈСКУ
Непуне две недеље од избора на функцију министра, Александар Вулин јасно дефинише приоритете свог мандата – побољшање материјалног положаја припадника система одбране и реафирмација друштвене улоге Војске Србије. Политика одбране, каже нови ресорни министар, неће се мењати, а наша земља остаће војно несврстана. Независност у доношењу одлука које се тичу безбедности је скупа, али Србија од ње неће одустати.
У првом интервјуу од ступања на дужност министар Вулин говори о перцепцији сложеног система који му је дат у надлежност, односу политике и струке, професионалним изазовима и личним проживљавањима дужности која га очекује.
Ваша обраћања у првим данима после избора за министра одбране окарактерисало је неколико снажних порука упућених, пре свих, припадницима Војске Србије. Стиче се утисак да сте, апострофирајући осећања дужности и части, желели да кажете: „Ја сам један од вас!”.
– Ово није обична војска. Ово је Војска Србије! Ово је војска која је увек била са својим народом и на страни народа, на праведнијој страни света. И у Првом и Другом светском рату и за време НАТО агресије, без обзира на различита имена и идеологије, показивала је невероватну храброст. У српском народу војска није „само” војска, институција, део државног система. Војска је начин живота, однос према свету. Бити у систему одбране је, само по себи, велика част. Водити га – огромна је одговорност. И када добијете такву прилику морате уложити читавог себе, сву своју енергију и знање да бисте одговорили изазову.
Приликом посете центру за обуку у Ваљеву изненадили сте јавност исповешћу о разлозима због којих својевремено нисте служили војни рок.
– Драго ми је што сам имао прилику да то испричам управо деци која добровољно служе војску. Нисам желео да одговарам ни политичким противницима, ни лажним аналитичарима. То ме не занима. Али ме занима мишљење те деце и мишљење њихових родитеља. Занима ме мишљење сваког припадника Војске Србије. И зато сам осетио потребу да њима кажем, јер треба да знају. Знате, растете са идејом да ћете једног дана бити у униформи, да ћете као отац, деда, прадеда са оружјем стати под заставу своје земље... Као у оном стиху „Бијелог дугмета”: „А ти лијепа као Армија испод застава...” И онда дође дан када вам кажу да ваш хендикеп не може да буде превазиђен...
Рекло би се да прилично емотивно проживљавате сећања на тај период младости.
Ја сам се чак и жалио, ишао на ВМА, али није било помоћи, као што је нема ни данас. У то време сам имао диоптрију нешто више од седам, а данас је много, много већа и ако наши лекари не смисле неку добру операцију бојим се да ће бити још теже. То је велико разочарање које осетите у себе, наравно. Ја сам Србин, а у Срба ко није служио војску... Знате и сами. И када се суочите са тиме, буде тешко. Збиља завидим тој деци јер могу да служе својој земљи у униформи. Они треба да знају да човек који води њихово министарство није неко ко би се склонио од војне обавезе. За време НАТО агресије 1999. године добровољно сам се пријавио у Војску Југославије захтевајући да ми доделе ратни распоред, макар и као обичном пешадинцу, што ми је и била жеља и када сам се пријавио у војни одсек са намером да служим војску. Тада ми је речено да су им потребни добровољци противавионци и инжењерци, а не пешадија. Признајем, нисам им рекао да сам неспособан. Само сам хтео да по сваку цену будем тамо где је најтеже. Вратили су ме.
Шта сматрате првим изазовом нове дужности?
– Први изазов је како поправити материјални положај припадника војске, како обезбедити да и у времену штедње армија осети своју изузетност. Желим да се припадници војске осете изузетним и да то читаво друштво цени. То је мој први и последњи изазов. То је мој посао. Наравно, ту је и савремено наоружање, техника, опрема... Али човек који ради на тој техници мора да буде задовољан или барем задовољнији него што је сада.
Није необично да се материјални положај припадника војске ставља у први план на почетку мандата новог министра. Међутим, Вас је издвојила реченица коју сте изговорили приликом посете Генералштабу да „читаво друштво треба да води рачуна о мишљењу и ставовима Војске Србије”. Како намеравате то да постигнете?
– Став армије мора да се чује. Она мора да буде гласнија. Ово јесте цивилно друштво и тако треба да остане. И наравно да ће цивили контролисати војску, али војска има своје специфичности и вредности које чува. Безусловна вредност слободе, територијалног интегритета и достојанства једне земље. Армија је чувар тог најбољег. Систем безбедности нема само војну, него и цивилну компоненту. Војска има капацитет да допринесе развоју цивилне заштите спроводећи обуку, али најважније је што она може вратити одређени систем вредности који је напуштен. Морамо осетити да Војска Србије има утицај на свакодневни живот сваког грађанина. Она треба да умирује и охрабрује тако што ће рећи: Ово су вредности које се у српском народу никада неће променити! Ми морамо дати прилику војсци да пошаље поруку о себи. Треба да уважавамо став њеног генерала, али и да знамо како размишља војник. Да ли је задовољан или незадовољан, шта му је потребно...
Многи су укидање обавезног служења војног рока критиковали управо јер је то била директна физичка и психолошка веза Војске и народа. Протеклих месеци било је више јавних иницијатива да се та одлука ревидира. Какав је Ваш став о том питању?
– Обавезно служење војног рока вратиле су многе земље, попут Шведске, на пример. Неке га никада нису ни укинуле. То је и сувише комплексна тема да бих о њој, у овом тренутку, могао да се изјасним, поготово не експлицитно. Није то нешто што министар може да пресече. Читаво друштво треба да размисли о томе. Истина је да се протеклих година пуно причало о тој теми и када слушате медије могли бисте да дођете до закључка да је скоро 100 одсто Срба за враћање обавезног служења војске. А онда позовете резервисте на вежбу и доживите салве напада. Кажу како се „милитаризује друштво”, питају „за који се рат ми то спремамо!?” итд. Дакле, морамо о томе сви добро да размислимо. Да, чињеница је да се укидањем обавезног служења веза војске и друштва стањила. Није се изгубила, и никада се неће изгубити, али се неминовно стањила. Управо желим да ту везу ојачам како би војска поново постала део нашег свакодневног живота.
Многим министрима пре Вас, као уосталом и Вама, део јавности замерао је чињеницу да нисте човек „из струке”. Међутим, именовање генерал-потпуковника у пензији Александра Живковића на место државног секретара у Министарству одбране баца другачије светло на нови менаџмент система. Шта је позадина одлуке да се на место, до сада углавном резервисано за политичаре, постави човек завидне војничке биографије?
– Струка мора да се пита. Од начелника Генералштаба до државног секретара, сви треба да буду стручњаци. Ја сам политичар. Министар и треба да буде политичар. Мој посао је да проналазим начине да побољшавам положај Војске, да чувам основне смернице политике одбране, а стручњаци треба да се баве струком. Зар мислите да било који политичар који се нашао на мом месту, ко зна колико година уназад, боље познаје војску од Диковића или Живковића? То је немогуће. Управо то желим да поручим и покажем људима у систему – цениће се струка. На мени је да вам обезбедим боље услове, да бринем да се спроводи политика војне неутралности, да се поштују закони, извршавају наређења врховног команданта у складу са Уставом. А струка је та која ће ми рећи у ком правцу треба да се развија армија. Са таквим људима не може да нам се деси да реформишемо војску, па да се после тога „покривамо” стратегијама и доктринарним документима. Сада ћемо прво да домислимо шта желимо да радимо и где да стигнемо, да напишемо стратегију, па да се реформишемо. Е, тај посао не могу да раде цивили, него они који војску познају боље од себе самих. Отуд тај избор. Ми у нашој војсци не оскудевамо у квалитетним људима. Можда у неким другим стварима, али у квалитетним старешинама не. Искористимо то.
Недуго пошто сте се уселили у кабинет, овде у Бирчаниновој, на Ваша врата покуцали су амбасадори најмоћнијих војних сила света. Да ли их је интересовало хоће ли бити дисконтинуитета у политици одбране?
– Србија би била неозбиљна држава уколико би, како промени министра, мењала и политику одбране. Наставићемо са истом политиком, и ако је потребно да је дефинишемо у једној реченици онда би то било – политика војног несврставања. То, наравно, има своје изазове. Најтеже је и најскупље бити неутралан. Али је најчасније. Када се ставите под заштиту неког од моћних блокова или неких војно моћних држава, чињеница је да не морате да бринете о својој безбедности, али исто тако престанете да бринете и о сопственим одлукама, јер их нећете ви доносити. Ми смо одлучили да бринемо о сопственим одлукама и да их сами доносимо, а да би то било могуће, морамо имати војску која је довољно снажан фактор одвраћања. Да, то јесте најскупље и најтеже, али ми то само тако и знамо да радимо.
Тим пре ће Ваш посао у Влади бити тежи јер, као што сте рекли, таква позиција земље у међународним безбедносним оквирима кошта. Хоће ли Србија у садашњим економским околностима моћи да финансира такву одбрамбену политику?
– Мораће. Као што знате, ми ћемо до краја године имати значајно повећање зарада за припаднике система одбране и ја се надам да ћемо успети да променимо још неке ствари које ће позитивно утицати на материјални положај наших припадника.
На пример?
– Разговарао сам са надлежним министром о проблему са којим се суочава један део наших припадника приликом уписа деце у вртић. Замолио сам да они, због посебности војног позива и честог одсуства од куће, буду изузети од правила да им деца буду ниже рангирана уколико други родитељ нема запослење. То правило ће врло брзо ступити на снагу. Дакле, идентификујемо проблеме и решаваћемо их један по један.
Александар ПЕТРОВИЋ
Снимио Горан СТАНКОВИЋ