Отворена обновљена кућа војводе Степе Степановића
Министар одбране Братислав Гашић, са градоначелником Београда Синишом Малим и председником београдске општине Вождовац Александром Савићем, у Врчинској улици у Кумодражу, отворио је обновљену родну кућу војводе Степе Степановића.
Обраћајући се присутнима, међу којима су били патријарх српски Иринеј и заменик начелника Генералштаба Војске Србије, генерал-потпуковник Јовица Драганић, говорећи о прослављеном српском војводи, који је учествовао у свим ратовима које је Србија водила у другој половини 19. и почетком 20. века, министар Гашић је изразио наду да ће кућа бити место где ће најмлађи моћи да науче шта је љубав према свом народу.
– Војвода Степа Степановић је у два наврата био министар војни, а изнад свега се доказао као храбар и истрајан старешина, одликован са двадесет највиших одликовања. Ово место треба да нас подсети како су се наши преци борили за очување српске државе, традиције и идентитета – истакао је министар.
Гашић је подсетио да је Степановић звање војводе добио после битке на Церу, што је и прва савезничка победа у Првом светском рату.
– Важно је да смо данас овде, на прагу куће у којој је рођен јер се у години када обележавамо почетак Великог рата суочавамо са покушајима ревизије историје, којима се морамо одупрети, како бисмо сачували успомену на славне претке – истакaо је министар Гашић и изразио наду да ће обновљена кућа постати значајан и посећен музеј, где ће сви посетиоци имати шта да науче o лику и делу славног војсковође.
Градоначелник Београда Синиша Мали истакао је да је кућа својеврсан драгуљ, који је у великој мери обогатио културно – историјску понуду главног града, који ће и убудуће обезбеђивати средства за овакве пројекте.
Родна кућа српског војводе и војсковође Степе Степановића у београдском насељу Кумодраж, која је 1974. године проглашена културним добром, састоји се из три просторије, од којих су у две изложбени панои са фотографијама о животу и раду војводе Степановића, а у трећој је очувано оригинално кућно огњиште. Поред куће, у дворишту су још два помоћна објекта.
Степановић је био учесник српско-турских ратова крајем 70-их година 19. века, као и балканских и Првог светског рата, током којих је командовао Другом армијом. Битка на Дрини, Колубарска битка, реорганизција српске војске на Крфу и њени успеси на Кајмакчалану и око Битоља, као и пробој Солунског фронта, неки су од догађаја који су уврстили Степановића међу највеће војсковође у Првом светском рату и српској историји.Степановићевим именом названа је једна од главних улица на Вождовцу, а у Кумодражу му је подигнут и споменик.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти